Gelin çiçeği yapımı


Evde Gelin Buketini Yapabilirsin.


Biliyor musun ? Evde gelin çiçeği Yapman mümkün bunu yazılarımızı takip ediyorsan zaten çokan fark etmişsindir. Kendi bahçende yetiştirdiğin kır çiçeklerinden çok güzel gelin buketi tasarlayabilirsin. Özellikle kır düğünü yapacaksan  bu makale çok işine yarayabilir.

Gerekli Malzemeler.

Canlı veya Yapay çiçekler

Canlı veya yapay yapraklar.

Dikiş ipi

Jüt ip ve makas

Kendi bahçende yetiştirdiğin çiçekleri kullanarak gelin buketini tasarlayabileceğini vurguladım. Zaten bu çiçekleri yetiştiriyorsan muhtemelen en sevdiğin çiçekler. Bu şekilde bir gelin buketi oluşturacaksan tabi dikkat etmen gereken en önemli nokta bu çiçekleri düğün gününe en yakın zamanda hasat etmelisin . Hak verirsin canlılığını korumaları gerekmekte. Sana öneri m düğün sabahı veya bir önceki gece bu çiçekleri toplayabilirsin böylelikle çiçeklerin canlı ve diri duracaklar.

Gelelim işlemin nasıl ilerleyeceğine. Saplardaki istenmeyen yaprakları bir güzel temizledikten sonra  saplarını birleştirdiğin çiçekleri bir bir alarak sıkıca tut ve bir demet oluştur. Bu oluşturulan demetin  yapısı tamamen sana ait. Fakat bir tavsiye vereyim biraz boyutu büyük çiçekler ile küçüklerini canlı renklerle biraz daha solgun renkteki çiçekleri birlikte kullan. Bu sayede  oluşturduğun gelin buketinde bir bütünlük ve kontrast bir doku yakalayacaksın. Daha doğal görüntüyü bu şekilde yakalaman mümkün.

Çiçek buketini oluşturduğunu varsayıyorum bu işlem bittikten sonra gelin buketinin saplarını dikiş ipi yardımı ile sıkı sıkı sabitle. Bu işlem için dikiş ipine alternatif ince telde kullanabilirsin seçim senin. Hatta malzemelerde belirttiğim jüt ip yerine  bir başka materyal kullanabilirsin örneğin kurdele.

İşlem bittiğinde çiçeklerin sapları kimi uzun kimi kısa kalacak bunun için makas yardımı ile keserek sapları hizalamalısın. İşlem sonunda kendin yetiştirmiş olduğun çiçeklerden zevkine göre bir gelin buketine sahipsin. Hep mutlu olman dileği ile  başka bir makalede görüşmek üzere.

Bu işlemi farklı çiçekler ile tekrar edebilirsin. Materyalleri değiştirerek hayal gücünü işe dahil edip iyi bir sonuç elde edebilirsin. Şayet istanbulda yaşıyorsanız daha çeşitli malzemelere ulaşmanız daha rahat. Eminönü istoç veya beyazıt piyasalarında kolayca çeşit çeşit malzemelere erişmeniz mümkün