Yuvarlak Yüz Tipine Hangi Saç Modeli ?Yüz tipin yuvarlak yanakların dolgun dairesel bir yüz tipine sahipsen. Böyle bir durumda genelde amaç yüzü mevcuttan daha dar aynı zamanda uzun bir şekilde göstermeye çalışmak olmalıdır. Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa saçlarınızın üst kısmının hacimli olduğu modeller yüzünüzü bir hayli oval gösterecektir. Konuyu açacak olursak yuvarlak bir yüze sahip gelinimize uygulayabileceğimiz gelin topuzu tepe bölgesi hacim olarak fazla topuz modellere yönelmeliyiz.

Uzun lafın kısası yuvarlak bir yüze sahipseniz yüz şeklinize en uygun modeller bombeli veya tepeden oluşturulan modeller olmalıdır. Bu dışarıdan bakıldığında yüzünüzü yukarı yönde uzatarak oval bir yüz şekline yakınlaştıracaktır.

Bu  yüz tipine en uygun tercih edilebilecek gelin saçı bombeli ve tepeden kabartılan veya krepelendirilmiş olan hatta şöyle söylemeliyim hacim sahibi bir at kuyruğu uygulanabilir.

İzzah etmem gerekirse dairel bir yüze sahipsin ve bazi oyunlarla ideal yüz tipi olan oval yüz şekline yakın görünmek istiyorsun. Yüz şekil ve iskeletine herhangi bir müdahale yapmak zaten söz konusu değil. Bu sbepten ötürü saçları yukarı doğru çekmek suretiyle  yüzü uzatılmış gösteriyoruz.

Amaç yüzümüzün en ve boyunun arasındaki genişlik ölçüsü eşit olmasın. Geniş olan yüzümüze oranla uzun bir yüz hissiyatı veriyoruz. Sakına sakın belirteyim elmacık kemiği ile kulağımız çevresinde hareketlilik kazanan saç şekillerinden uzak durmalıyız.

Yuvarlak bir yüze sahip gelinlerimiz için modeller arasında seçenek olarak ikiye ortadan ayrılmış modeller tercih edilmelidir. Uzun saçlı gelinlerimiz saçlarında doğal gözüken iri dalgalı modeli yuvarlak bir yüze sahiplerse kullanabilirler.

Yüz kısmınıza hat ekleyebilir ve yuvarlak görüntüyü bir miktar törpülemiş sayılırsınız.

Diyelim yuvarlak bir yüze sahipsin saçların kısa bu durumda en akıllıca seçenek saçları uzatmak olacaktır. Yada bukadar zamanınız yoksa düğün olacağı vakit ek olarak saç monte ettirmelisin. Kısa bir saç modeli bu yüz tipi için kesinlikle uygun değildir. Diğer bir hatırlatma yapacak olursam kahküllü saç modellerin biraz uzak durmanızdır. Kahkül  bu yüz haylarında iyi sonuç vermeyecektir sebebi yanlardan geniş bir görüntü vermesidir.Tekrarlıyorum Kahküllü bir saçın varsa kahküllü bir topuza sahip bir at kuyruğun varsa kesin olarak bu modellerden uzak kalmalısın. Diyelim var diyorsun ozaman yapacağın basit güzel gelin. Kahkülleri yüzkısmından uzaklaştır ve yüz kısmın uzun  görünsün.